9 lis 2012

It's coming... :-) Kultury prosumpcji od 12 listopada 2012 roku do kupienia w większości księgarni w sieci.

{ 5 komentarze... przeczytaj lub skomentuj }

 1. Hej, właśnie trzymam w łapie Twoją książkę. Dopiero zacząłem czytanie, ale zerknąłem na koniec i da fuk, cytują mnie :D Jak skończę, to dam znać jakie wrażenia.

  BTW, może się przyda do jakichś przyszłych badań: jest nowy comm na LJ, zajmujący się wyłącznie polskimi tekstami (pop)kultury: http://polskie-fandomy.livejournal.com/ (prywata totalna ale co tam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "da fuk"??? :D Tak, posłużyłem się cytatami z LJ i z blogowych komentarzy :) Miłej lektury.

  A ten link to super sprawa! Bardzo, bardzo dziękuję, przyda mi się przy dużym projekcie badawczym, o którym jeszcze pewnie poinformuję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Skończyłem czytać - bardzo interesująca książka, ale mam jedno pytanie dotyczące terminologii. W jednym z rozdziałów, trzecim dokładnie rzecz ujmując, na stronie 78 wyjaśniane są terminy dotyczące fanfików. I jest np. coś takiego jak "real actor" z wyjaśnieniem, że jest to "gatunek ff opisujący przygody znanego celebrity, a nie fikcyjnego protagonisty." Przypis odsyła do "Beyond Kung-Fu and Violence" więc przypuszczam, że zaczerpnąłeś to wyjaśnienie właśnie stamtąd.

  Muszę powiedzieć, że pierwszy raz spotykam się z tym terminem. Nie jest on powszechnie używany - mam podejrzenia, że nie jest on wcale używany poza obrębem fandomu Kung-Fu (skoro o tym traktował artykuł) lub innych pojedynczych fandomów - i nawet wyjaśnienie rozszerza znaczenie z celebrities będących aktorami do w ogóle wszystkich celebrytów. A to już w terminologii fanowskiej nazywa się RPF (Real Person Fiction) lub RPS (Real Person Slash) - czasem stawiane w opozycji do FPF, czyli Fictional Person Fiction, czyli po prostu fan fiction. Ciekawi mnie dlaczego zdecydowałeś się właśnie na termin "real actor" zamiast na RPF.

  I druga uwaga: w następnym akapicie jest o tym, że slash "odnosi się do utworów ukazujących seks między gejami, femslash między lesbijkami (...)" I tu jest mały problem, bo takie przedstawienie sprawy może wprowadzać w błąd. Bo generalnie bohaterowie, o których jest pisany slash i femslash to wcale nie są geje ani lesbijki, tylko albo mamy eksplicytnie pokazane w tekście źródłowym, że to heteroseksualiści, albo ich preferencje/życie uczuciowe wcale nie są pokazane i wówczas oczywiście można spekulować, ale arytmetyka (albo raczej Hollywood i TV amerykańska) i tak preferuje opcję het. W fanfikach autorzy mogą oczywiście przedstawiać te postaci jako gejów i lesbijki (a tak naprawdę to chyba najczęściej - i co mi osobiście wydaje się najbezpieczniejszym rozwiązaniem jeśli ktoś chce się trzymać kanonu - jako biseksualistów), co nie zmienia faktu, że z tekstu źródłowego nie wynika, że nimi są, a najczęściej wynika, że wcale nie są.

  A, i jeszcze OTP - tu to się naprawdę zdziwiłem na taką definicję. "Historie ukazujące protagonistów, między którymi istnieje już jakaś bliższa relacja w tekście" - hmm. Z moich własnych obserwacji i doświadczeń wynika, że OTP to pojęcie wysoce subiektywne - być może jedyne subiektywne pojęcie w całej terminologii odnoszącej się do fanów, bo dla każdego znaczy ono co innego. Weźmy dla przykładu fandom "Z Archiwum X": dla części fandomu OTP może być Scully/Mulder (het), dla innej części fandomu OTP to Mulder/Krycek (slash), dla jeszcze innej to Scully/Skinner, a dla małych grupek albo zgoła pojedynczych osób OTP to Scully/Krycek, Krycek/Byers, Scully/Reyes itd. itp. A może nawet OT3 (czyli threesome) czyli np. Mulder/Scully/Skinner.
  Więc znowu mam pytanie - skąd taka definicja OTP?

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmmm... Ciekawe uwagi. Niestety sam się aż tak nie znam na gatunkach ff jak Ty i dlatego musiałem się posiłkować literaturą (są odwołania). Z niej zaczerpnąłem nazwy i opis gatunków. Jak widać literatura nie odzwierciedla rzeczywistości - jeśli będzie drugie wydanie, poprawię to.

  OdpowiedzUsuń
 5. A, to się wyjaśniło :)
  Jeśli chodzi o sprawy związane z terminologią, fanami, historią itp. to pomocny być też może Fanlore: http://fanlore.org/wiki/Main_Page (strona działa na zasadzie wikipedii i tworzona jest przez samych fanów).

  OdpowiedzUsuń

- 2007-2019 - PIOTR SIUDA - CC BY 3.0 -