7 maj 2012


Zapraszam wszystkich na prowadzone przeze mnie spotkanie poświęcone kibicom piłkarskim. Odbędzie się ono 15 maja 2012 roku o godzinie 18.00 w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej (czytelnia im. Sömmerringów – wstęp wolny). Podczas panelu dyskusyjnego omówiony zostanie między innymi niezwykle ciekawy projekt badawczy zrealizowany przez gdańskich i toruńskich socjologów (pod kierownictwem prof. Tomasza Szlendaka): Kibice industrialni i kibice konsumenci. Od ideologii dla pracujących mas do supermarketyzacji widowisk sportowych. Polecam zarówno tym, którzy interesują się piłką nożną, ale także każdemu, kto nie wie, co tak naprawdę o kibicach sądzić.
 
Euro 2012 – uliczny karnawał czy kibicowanie tradycyjne? Oblicza współczesnych kibiców piłki nożnej 

wtorek, 15 maja, godz. 18.00, Czytelnia im. Sömmerringów CSW, wstęp wolny 

Centrum Sztuki Współczesnej oraz Polskie Towarzystwo Socjologiczne Oddział w Toruniu zapraszają na panel dyskusyjny dotyczący badań kibiców piłki nożnej, realizowanych przez socjologów z Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

Dlaczego kibicowanie klubom i reprezentacjom piłkarskim to tak ważny obszar współczesnego życia społecznego na całym świecie? Dlaczego piłka nożna to przedmiot szczególnego zainteresowania milionów Polaków? Czy kibicowanie, podobnie jak inne sfery naszego życia, zostaje poddane konsumeryzmowi? Czy w byciu kibicem jest jeszcze miejsce na autentyczną wspólnotowość, czy jedynie na kupowanie kolejnych klubowych i reprezentacyjnych gadżetów? Czy słuszne są obawy, że podczas Euro 2012 stadiony w Polsce i na Ukrainie zostaną zdemolowane przez tak zwanych pseudokibiców? 

Zapraszamy na spotkanie, w trakcie którego zostaną przedstawione badania gdańskich i toruńskich socjologów dotyczące kibiców piłki nożnej. Będzie mowa między innymi o kategoriach współczesnych kibiców oraz istotnej roli infrastruktury sportowej w modelowaniu stylu kibicowania. Badacze opowiedzą o ukrytych mechanizmach eliminacji „kibiców fanatyków” ze sportowych przestrzeni i widowisk. Ponadto porównane zostaną procedury komercjalizacyjne w dwóch klubach z dwóch różnych krajów europejskich (holenderski Twente Enschede i polska Lechia Gdańsk). 

W spotkaniu udział wezmą: 
- dr Dominik Antonowicz, socjolog z UMK w Toruniu,
- dr Radosław Kossakowski, socjolog z UG w Gdańsku,
- Michał Karaś, dziennikarz Stadiony.net,
- dr Piotr Siuda, socjolog z UKW w Bydgoszczy (prowadzący debatę).

Napisz coś

Subskrybuj wpisy | Subskrybuj komentarze

- 2007-2019 - PIOTR SIUDA - CC BY 3.0 -