- Powrót do strony głównej »
- Internet »
- Ty go zjesz!
24 mar 2012
Krótki fragment gorączkowo przeze mnie pochłanianej (z racji wysokiej jakości) księgi autorstwa Magdaleny Kamińskiej, a zatytułowanej Niecne memy. Dwanaście wykładów o kulturze internetu:
Określenie „mem internetowy” jest potocznie używane przez internautów na oznaczenie popularnego semiotycznego kompleksu transmitowanego via ICT, najczęściej w funkcji tak zwanego żartu internetowego. Przez niektórych „cybermemetyków-amatorów” mem internetowy jest traktowany jako swoista metafora memu Dawkinsowskiego, czyli hipotetycznej ewolucyjnej jednostki przekazu kulturowego (...) (61).
Memento memo. ;)
OdpowiedzUsuńHmm, książka wygląda całkiem ciekawie. Będzie można liczyć na jakąś recenzję?
OdpowiedzUsuńAlso, Rozdział VIII: Ta grzeszna miłość jest dziką siłą. Internetowa fanfikcja w kulturze polskich nastolatek - LOL. Jakoś od razu mam skojarzenia z (pfffff)sagą "Zmierzch", chociaż jak teraz się zastanawiam to właściwie kompletnie nie znam polskiej ff.
Recenzja będzie - właśnie nad nią pracuję. Wprawdzie nie wiem,czy opublikuję całą, bo chciałbym ją posłać do pewnego czasopisma, ale Rozdział VIII omówię na 100%
OdpowiedzUsuńmniej naukowe ale poniekąd bardziej praktyczno-detektywistyczne podejście do historii memów prezentuje encyklopedia memowisko (http://www.memowisko.com)
OdpowiedzUsuńMe gusta! - Leni Von
OdpowiedzUsuńP.S. Memowisko jest coraz lepsze, chociaż do analogicznych stron anglojęzycznych wciąż się nie umywa. Polecam szczególnie knowyourmeme. Nie tylko legendarny forfiter (http://knowyourmeme.com/memes/forfiter), ale nawet elitarny puchałke, żółta bambaryła, znalazł tam swoje przytulisko: http://knowyourmeme.com/memes/wayhne-el-porch
Memy mają to do siebie, że słysząc je czternasty raz z rzędu JEDNEGO DNIA, ma się ich dość absolutnie.
OdpowiedzUsuńKnowyourmeme jest świetne!
OdpowiedzUsuń