24 mar 2012

Krótki fragment gorączkowo przeze mnie pochłanianej (z racji wysokiej jakości) księgi autorstwa Magdaleny Kamińskiej, a zatytułowanej Niecne memy. Dwanaście wykładów o kulturze internetu:

Określenie „mem internetowy” jest potocznie używane przez internautów na oznaczenie popularnego semiotycznego kompleksu transmitowanego via ICT, najczęściej w funkcji tak zwanego żartu internetowego. Przez niektórych  „cybermemetyków-amatorów” mem internetowy jest traktowany jako swoista metafora memu Dawkinsowskiego, czyli hipotetycznej ewolucyjnej jednostki przekazu kulturowego (...) (61).

{ 7 komentarze... przeczytaj lub skomentuj }

 1. Hmm, książka wygląda całkiem ciekawie. Będzie można liczyć na jakąś recenzję?

  Also, Rozdział VIII: Ta grzeszna miłość jest dziką siłą. Internetowa fanfikcja w kulturze polskich nastolatek - LOL. Jakoś od razu mam skojarzenia z (pfffff)sagą "Zmierzch", chociaż jak teraz się zastanawiam to właściwie kompletnie nie znam polskiej ff.

  OdpowiedzUsuń
 2. Recenzja będzie - właśnie nad nią pracuję. Wprawdzie nie wiem,czy opublikuję całą, bo chciałbym ją posłać do pewnego czasopisma, ale Rozdział VIII omówię na 100%

  OdpowiedzUsuń
 3. mniej naukowe ale poniekąd bardziej praktyczno-detektywistyczne podejście do historii memów prezentuje encyklopedia memowisko (http://www.memowisko.com)

  OdpowiedzUsuń
 4. Me gusta! - Leni Von
  P.S. Memowisko jest coraz lepsze, chociaż do analogicznych stron anglojęzycznych wciąż się nie umywa. Polecam szczególnie knowyourmeme. Nie tylko legendarny forfiter (http://knowyourmeme.com/memes/forfiter), ale nawet elitarny puchałke, żółta bambaryła, znalazł tam swoje przytulisko: http://knowyourmeme.com/memes/wayhne-el-porch

  OdpowiedzUsuń
 5. Memy mają to do siebie, że słysząc je czternasty raz z rzędu JEDNEGO DNIA, ma się ich dość absolutnie.

  OdpowiedzUsuń

- 2007-2019 - PIOTR SIUDA - CC BY 3.0 -