9 gru 2010

Tym razem post nie będzie opisem jakiegoś zjawiska związanego z fanizmem. Tym razem poszukuję źródeł – i to takich, o które zapewne ciężko… Moje dotychczasowe eksploracje spełzły na niczym. Być może za mało katalogów bibliotecznych przeszukałem, zbyt niewielką ilość godzin spędziłem buszując w sieci. Mimo tego mam już dość i stąd apel do czytelników popbloga. Poszukuję czegoś na temat zjawisku fanizmu w PRL. Proszę o wskazanie jakichś tekstów, które rzucić mogłyby trochę światła na zagadnienia następujące: Czy w komunistycznej Polsce można mówić o zjawisku fanizmu tak, jak rozumiemy je teraz? Czy fani w minionej epoce istnieli, a jeśli tak, to jaką formę przyjmowało ich zaangażowanie? Czy fani konsumowali tylko produkty polskiej popkultury, czy zachodniej też? Jeśli te drugie, czy owa konsumpcja spełniała jakieś specjalne funkcje związane z ustrojem? Czy można mówić o amatorskiej produkcji tekstualnej? Czy organizowane były konwenty, jeśli tak, jak wyglądały? Jakie pisano fan-fiction (o ile w ogóle coś takiego było)? A może ktoś świadomy jest artykułów, które opisują jakiś konkretny fandom – na przykład miłośników fantastyki skupionych w klubach rozsianych w całej Polsce. Nie wahajcie się nakierować mnie na coś, co choćby w najmniejszym stopniu wiąże się ze sprawami, o których piszę – proszę o wiadomość w komentarzu lub kontakt mailowy. Jeśli nie znacie żadnych tekstów, może słyszeliście, jak się sprawy miały (na przykład od starszych fanów) albo macie na ten temat jakąś opinię. Takowe mile widziane…

{ 2 komentarze... przeczytaj lub skomentuj }

 1. Witam!
  Napisz proszę do mnie via e-mail borejko[małpa]gmail.com. Mam nieco rzeczy gdzieś w kartonach z tamtego okresu i musiałbym poszperać.
  Jeśli interesuje Ciebie fandom fantastyczny jako taki ostatnie strony Fantastyki oraz Fikcje dawały sporo informacji - musiałbyś je przejrzeć.
  Na ten przykład w tym numerze znajdziesz przegląd fanzinów fantastycznych polskich. ukazał się już w 1976 roku i nosił nazwę Informator Miłośnika Fantastyki. http://gryfabularne.blogspot.com/2010/05/prehistoria-rpg-w-polsce-sprostowanie.html

  Mam sporo materiałów nt. gier fabularnych http://gryfabularne.blogspot.com/2007/07/historia-publikacji-papierowych.html

  Pamiętam publikacje i mam np. Mapy Tolkiena produkowane w nakładzie 100 egz. czy publikacje takie jak "Punk ideologia i muzyka" (na potwornym niebieskim papierze, gorszym od dzisiejszego papieru pakowego), Spotkanie na Mimban (Star Wars)gdzieś mi przepadło, ale sporo rzeczy mam jakieś albumy kolekcjonerskie etc.
  Pozdrawiam i czekam na mail.

  OdpowiedzUsuń
 2. @Borejko - napiszę do Ciebie w przeciągu kilku dni, dzięki

  OdpowiedzUsuń

- 2007-2019 - PIOTR SIUDA - CC BY 3.0 -