19 lis 2009

W Bydgoszczy rozpoczął się Plateaux Festival. W jego ramach w sobotę 21 listopada odbędzie się premiera sztuki teatralnej przygotowanej przez Grupę Teatr.Psyche. Przedstawienie zatytułowane jest „Fantazje urzędnika, czyli second life”. Co ciekawe, sztukę obejrzymy w Internecie, przedstawienie jest związane z rodzącym się zjawiskiem e-teatru czy bardziej ogólnie sztuki Internetu. Oto opis przedstawienia, który znalazłem na polskim wortalu teatralnym:

Spektakl "Fantazje urzędnika, czyli second life" opowiada o kilku pracownikach biura, którzy w Internecie prowadzą drugie życie. To, co na pozór nie wygląda na zabawę, już po chwili staje się sposobem przetrwania w nieznośnej rzeczywistości. Dla jednych wirtualny świat jest ucieczką od samych siebie, inni leczą tak swoje kompleksy, a jeszcze inni nagrywają swój podcast niczym wołanie o pomoc. Okazuje się, że granica między realnym a wirtualnym światem jest bardzo cienka. Spektakl powstał metodą verbatim, czyli w oparciu o prawdziwe historie, reportaże i blogi, etc.

Jak zaznaczają twórcy, scenariusz przedstawienia rodził się niejako na scenie, podczas prób. Opiekę terapeutyczną nad zespołem sprawowała Mariola Tempska, socjo- i psychoterapeutka z Ośrodka Psychoterapii Terapeutica. Próby oraz całe przedstawienie, Remigiusz Zawadzki, dyrektor Festiwalu "Sztuki Reportażu" Camera Obscura, nagrał na wideo. Obecnie trwa etap montażu zarejestrowanych materiałów i przygotowania do emisji w internecie.

Ten spektakl będzie miał tylko internetową premierę. Tylko i aż, ponieważ dzięki temu publiczność z każdego miejsca na Ziemi będzie mogła obejrzeć efekt prac grupy teatralnej. O godzinie zero uaktywniony zostanie link. Zawieszony w internecie film będzie można obejrzeć także na żywo w sali widowiskowej APK.

Pokaz odbędzie się 21 listopada o godz. 21 i towarzyszyć będzie Plateaux Festivalowi. Po przedstawieniu odbędzie się spotkanie z twórcami i czat z internautami. Tematem będzie rzeczywistość wirtualna.

Śpieszę dodać, że na wspomnianym w ostatnim akapicie spotkaniu z twórcami i czacie uczestniczyć będę również ja. Organizatorzy zaprosili mnie bowiem abym wziął udział w debacie, abym był socjologicznym jej głosem (w dyskusji oprócz mnie uczestniczyć będzie również dr Agnieszka Jeran). Przedstawię piętnastominutową prelekcje na temat pewnego aspektu rzeczywistości wirtualnej, a następnie wezmę udział w debacie, która dotyczyć będzie cyberprzestrzeni a krążyć zapewne wokół samego spektaklu „Fantazje urzędnika".

Wszystkich z Bydgoszczy zapraszam 21 listopada na 21.00 do sali widowiskowej APK WSG w Bydgoszczy, przy ulicy Królowej Jadwigi 14. Tych, którzy nie mogą przybyć lub są spoza miasta nad Brdą, zapraszam na stronę projektu teatralnego, oglądanie premiery oraz „męczenie” uczestników dyskusji przy użyciu czatu. Nie gwarantuję, że odpowiemy na wszystkie pytania , na pewno będziemy się jednak starać.

{ 4 komentarze... przeczytaj lub skomentuj }

  1. zapowiada sie intrygujaco...

    OdpowiedzUsuń
  2. zapraszam zatem na czat lub do APK.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja bym na miejscu organizatorów nie zapraszał Pana na żadne imprezy nigdy więcej.

    OdpowiedzUsuń

- 2007-2019 - PIOTR SIUDA - CC BY 3.0 -