18 lut 2009

Przygotowywałem się ostatnio do prowadzenia ze studentami zajęć nazwanych „Teorie kultury” – w celu dobrego przygotowania przypomnieć zmuszony byłem sobie niektóre z teorii, o których w nazwie przedmiotu mowa. Przeczytałem w tym celu między innymi książkę Dominica Strinati zatytułowaną „Wprowadzenie do kultury popularnej”.

Nie przeczę – książka ma fragmenty, które potrafią przyprawić o ból głowy. Zaczyna ona pękać przy rozszyfrowywaniu zdań zajmujących pół strony oraz zawierających wyrazy, których bynajmniej nie można zaliczyć do tych znajdujących się w powszechnym użyciu. Ogólnie jednak jest zrozumiała – najciekawsze i najlepiej strawne w odbiorze są rozdziały o postmodernizmie, szkole frankfurckiej czy feminizmie. Najtrudniej zdecydowanie przebrnąć przez marksizm oraz rozdział o strukturalizmie i semiologii (choć w tym wypadku niezrozumiałość wpisana jest chyba w naturę tych teorii - za co się je zresztą dość często krytykuje).

Autor opisuje różne podejścia do kultury w sposób ciekawy – na początku zawsze krótka charakterystyka historyczna danego kierunku, potem jego główni przedstawiciele i ich poglądy, a na końcu problemy, jakie wiążą się z danymi teoriami. Podsumowując – polecam.

Napisz coś

Subskrybuj wpisy | Subskrybuj komentarze

- 2007-2019 - PIOTR SIUDA - CC BY 3.0 -