16 sty 2009

Ciężko powiedzieć, kiedy w amerykańskiej kulturze pojawili się pierwsi czarni superbohaterowie. Nikt nie prowadził bowiem jakiegoś zwartego indeksu wydawanych komiksów i jak wiadomo, w okresie narodzin kultury masowej, nie była ona zbyt popularnym tematem rozważań naukowych – brakuje literatury na ten temat, a istniejąca pozostawia wiele do życzenia.

U zarania kultury masowej jej teksty obciążone były rasowymi stereotypami, a ukazywanie czarnych jako superbohaterów, mówiąc delikatnie, nie było w modzie. Próżno wśród pierwszych bohaterów takich jak Captain America czy Superman szukać ich czarnych odpowiedników. Czarni przedstawiani byli raczej negatywnie – jako przeciwnicy dobrych i nieskalanych, białych wojowników o to co słuszne i sprawiedliwe.

Jako pierwszego czarnego superbohatera wskazuje się Whitewash (imię mówi samo za siebie) – postać z komiksu wydawanego przez Marvela w czasie drugiej wojny światowej. Postać zobrazowana była zgodnie z panującymi wówczas stereotypami – Whitewash wcale nie był niezwyciężonym śmiałkiem, lecz raczej postacią nieudaczną, z której można się było nieźle pośmiać, która ciągle wpadała w najrozmaitsze tarapaty. Rysowanie „prawdziwych” czarnych superbohaterów nie było w modzie, a próby takiego ich portretowania pokrywają się z walką o rasowe równouprawnianie w USA. Kolejno pojawiały się takie postacie jak The Black Panther (w komiksie z serii Fantastic Four). Następnie pojawiają się Black Lightning oraz Luke Cage (dziś znany bardziej z gry Mortal Combat) oraz cały wysyp czarnych superbohaterów w latach siedemdziesiątych, uważanych zresztą za „czarny” okres amerykańskiej popkultury. Również obecnie tworzonych jest mnóstwo czarnych postaci, czarni superbohaterowie są na fali wznoszącej!

Powyższe parę zdań skleciłem z informacji zawartych w „Muzeum czarnych superbohaterów”. Znaleźć tam można o wiele więcej wiadomości, a także opis mnóstwa postaci, ich rysunki, zdjęcia jak również informacje o filmach czy grach, w których się pojawiają. Niesamowite miejsce – polecam.

Napisz coś

Subskrybuj wpisy | Subskrybuj komentarze

- 2007-2019 - PIOTR SIUDA - CC BY 3.0 -