- Powrót do strony głównej »
- muzyka »
- Na czym polega związek sytuacji finansowej na świecie z muzyką popularną?
3 wrz 2007
Mówi o tym ten filmik:
Autorzy dość oryginalnie wyjaśniają, od czego zależy zmiana stylów muzyki popularnej. Sprawa jest dosyć oczywista - kiedy sytuacja finansowa jest stabilna oraz odnotowywany jest wzrost, muzyka popularna jest radosna, kiedy mamy kryzys, jest odwrotnie – muzyka wzywa do buntu, jest agresywna, smutna. Jak wyjaśnione jest podczas nagrania - zależność między muzyką popularną i sytuacją finansową jest dwustronna (kiedy jest dobrze, ludzie chcą słuchać radosnej muzyki, kupują więcej akcji, odwrotnie dzieje się w wypadku kryzysu finansowego).
Koncepcja jest ciekawa i na pewno częściowo prawdziwa. Niezadowolenie społeczne często jest powodem powstania jakiegoś rodzaju muzyki (przykładowo jednym z czynników narodzin punk rocka było społeczne niezadowolenie młodych w Wielkiej Brytanii). Sprawa wydaję się jednak chyba bardziej skomplikowana. Obok zamożności społeczeństwa i ogólnego poziomu zadowolenia na ewolucję muzyki ma wpływ wiele innych czynników społecznych i kulturowych.
Poza tym, jak dla mnie, cała teoria tak jakby „naciągana”. Autor dość selektywnie wybrał style muzyczne różnych czasów. Co o tym sądzicie?
Również uważam, że jest naciągana. Intuicyjnie powiedziałby, że większy wpływ ma gospodarka na muzykę niż na odwrót.
OdpowiedzUsuńRzeczywiście, jeśli istnieje związek to wydaje się on "silniejszy" właśnie w tę stronę.
OdpowiedzUsuń