24 sie 2007

Na nim to właśnie zajmę się – ogólnie mówiąc - popkulturą. Nie ma sensu w tym miejscu przytaczanie jakiejś socjologicznej definicji tego zjawiska. Aby każdy zrozumiał, o czym chcę pisać na łamach tego serwisu, wystarczy, że powiem, iż krążył on będzie wokół takich zjawisk jak kondycja oraz zmiany współczesnej popkultury, rozwój kultury uczestnictwa, kultury remiksu, traktował będzie również o społecznościach fanowskich, konwergencji mediów, różnych aspektach związanych z Internetem i wielu innych pokrewnych zjawiskach. Zagadnieniami tymi postaram się zająć zarówno teoretycznie jak i praktycznie.

Daleki jestem od określenia siebie zwolennikiem jakiejś jednej opcji w socjologicznym badaniu kultury popularnej i zmian zachodzących dzisiaj w kulturze medialnej, ale jak każdy chyba bloger nie przeczę, że popieram wszystko, co dzisiaj obserwujemy…

Z tego też powodu pisać będę popbloga pod pewnym kątem, który na celu będzie miał opis kultury popularnej, wolny od cały czas ciążącej na niej stereotypów. Postaram się ukazać popkulturę jako sferę aktywności konsumentów, a nie sferę wywierania na nich ciągłego nacisku poprzez wszechpotężne koncerny medialne. Jako dydaktyk prowadzący zajęcia z socjologii kultury zauważyłem, że nawet wśród studentów, ludzi przecież młodych, wciąż powszechne jest również przekonanie o niższości kultury popularnej w stosunku do kultury wysokiej. Kierując się zatem postmodernistycznym podejściem, przyświecać mi będzie również chęć obalenia i tego stereotypu, między innymi poprzez pokazanie, że podział na kulturę elitarną i tę „gorszą”, masową (popularną) jest dziś, mówiąc delikatnie, co najmniej nie na miejscu. Walczyć chcę również ze stereotypami, że popkultura to jedynie kultura amerykańska oraz sfera rozrywki.

Powyżej przedstawiłem główne założenia, którymi chcę kierować się przy prowadzeniu tego blogu. Świadomy jestem tego, że jego kształt może ewoluować, a założenia ulec zmianie. To jednak jak potoczy się „los” popbloga i co ostatecznie z całego przedsięwzięcia „wyjdzie”, okaże się w przyszłości.

Mam nadzieję, że zainteresowałem wszystkich, którzy to czytają. Zapraszam zatem do partycypacji, komentowania, polemiki – czyli jednym słowem dodajcie popbloga do waszych czytników feedów i czytajcie!

{ 3 komentarze... przeczytaj lub skomentuj }

 1. Życzę powodzenia! Jednocześnie mam nadzieję, że sukcesy nowego bloga nie sprawią, że zapomnisz o pracowni54 ;)

  Co do podziału na kulturę wysoką i niską, podtrzymywanie sztucznego rozróżnienia i sztywna hierarchia- to instrumenty podtrzymywania władzy. Pewnym kręgom elit nie zależy na coraz większej demokratyzacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Funkcjonujący w świadomości podział na coś "lepszego" i "masówkę", to chyba bardziej kwestia historycznej spuścizny - dziś, w ponowoczesności, popkultura zdecydowanie ewoluowała...

  W tym co napisałeś jest jednak sporo racji, podział na popkulturę i k.wysoką rzeczywiście służy pewnym elitom (w przeszłości było to jeszcze bardziej wyraźne).

  OdpowiedzUsuń
 3. No i jeszcze - dzięki za dobre słowa - o pracowni54 na pewno nie zapomnę. :)

  OdpowiedzUsuń

- 2007-2019 - PIOTR SIUDA - CC BY 3.0 -